Jakie nowoczesne instalacje znajdują zastosowanie w inteligentnych domach?

Inteligentny dom to przede wszystkim instalacje smart, które pełnią wiele funkcji. Niektóre z nich to ciekawe „bajery”, które zwiększają komfort życia. Wiele z nich pełni także niezwykle ważne role wpływając na bezpieczeństwo mieszkańców domu. Mogą być także inwestycją, która zwróci się w niższych rachunkach między innymi za prąd i ogrzewanie. Istnieją na przykład urządzenia, które zmniejszają zużycie energii elektrycznej, inteligentnie sterując oświetleniem.

Najczęściej wybierane nowoczesne instalacje do inteligentnego domu

Oto kilka urządzeń będących częścią instalacji smart home, które kupowane są najczęściej:

  • inteligentny monitoring i systemy alarmowe czy system kontroli dostępu oparty na smart domofonie i monitoringu;
  • inteligentne czujniki czadu, dymu, temperatury;
  • urządzenia sterujące oświetleniem;
  • inteligentne gniazdka,
  • głowice termostatyczne i inne sposoby na inteligentne sterowanie ogrzewaniem;
  • rolety i żaluzje automatycznie reagujące na zmiany pogody.

Aby wszystkie urządzenia stały się jedną, wygodną w obsłudze instalacją należy podłączyć je do jednostki centralnej. Bywa ona nazywana także centralą smart home. Kupując kolejne urządzenia do domu, trzeba wiedzieć, czy będą one współgrały z naszą jednostką centralną.

Inteligentny dom wzbogacą też pojedyncze urządzenia smart

Istnieją także inne urządzenia, które nie cieszą się taką popularnością jak te już wymienione. Często nie są one częściami instalacji, a pojedynczymi elementami wzbogacającymi inteligentny dom. Jednak one także mogą stać się wartościowym wyposażeniem w nowoczesnym domu. Przykłady? Lodówki smart, które aktualizują listę zakupów zgodnie ze stanem faktycznym; oczyszczacze powietrza z czujnikiem stanu powietrza; inteligentne głośniki i systemy nagłośnienia; inteligentne zamki do drzwi.