Najpopularniejsze rodzaje domofonów. Który z nich wybrać?

Domofon to niezbędne urządzenie w każdym nowoczesnym budynku wielorodzinnym, biurowcu czy domu jednorodzinnym. Dzięki niemu możemy kontrolować dostęp do naszego mieszkania, a także komunikować się z osobami znajdującymi się przed drzwiami. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele rodzajów domofonów, dlatego warto zastanowić się, który z nich będzie najlepszym rozwiązaniem dla nas.

Analogowy czy cyfrowy?

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszymi domofonami były te analogowe. Działały one na podstawie przewodowego połączenia między panelem zewnętrznym a słuchawką w mieszkaniu. Obecnie coraz częściej wybierane są domofony cyfrowe, które oferują lepszą jakość dźwięku i większą funkcjonalność. Montaż domofonów cyfrowych jest również prostszy, ponieważ nie wymagają one instalacji tak dużej ilości przewodów. Warto jednak pamiętać, że domofony cyfrowe są zazwyczaj droższe od analogowych.

Bezprzewodowy czy przewodowy?

Kolejnym kryterium wyboru jest sposób komunikacji między panelem zewnętrznym a odbiornikiem w mieszkaniu. Tradycyjne domofony przewodowe są tańsze i łatwiejsze w montażu, jednak mogą powodować problemy związane z przewodami, takie jak zakłócenia sygnału czy trudności z ukryciem kabli. Domofony bezprzewodowe natomiast eliminują te problemy, ale mogą być droższe i wymagać dodatkowych urządzeń do prawidłowego działania. Montaż domofonów bezprzewodowych jest również bardziej skomplikowany, dlatego też zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy, która działa w Rydułtowach i okolicach.

Wideo czy audio?

Ostatnim aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze domofonu, jest rodzaj komunikacji – czy chcemy tylko słuchać rozmówcy, czy też widzieć go na ekranie? Domofony audio są tańsze i prostsze w obsłudze, jednak nie dają możliwości identyfikacji osoby odwiedzającej nas na podstawie wyglądu. Domofony wideo natomiast oferują większy komfort użytkowania, ponieważ umożliwiają nam sprawdzenie, kto stoi przed drzwiami, zanim jeszcze otworzymy je. Montaż domofonów wideo może być nieco bardziej skomplikowany niż audio, ale warto rozważyć tę opcję ze względu na dodatkowe korzyści.