Jak działają systemy alarmowe?

Systemy alarmowe są nieodłącznym elementem współczesnych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Ich głównym zadaniem jest wykrywanie sytuacji zagrożenia i sygnalizowanie tego faktu odpowiednim służbom czy właścicielom. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, jak działają systemy alarmowe, jakie rodzaje można wyróżnić i jakie technologie wykorzystywane są w celu zabezpieczenia obiektów.

Rodzaje systemów alarmowych

W zależności od przeznaczenia systemy alarmowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejsze to systemy alarmowe do zabezpieczania budynków mieszkalnych i systemy przemysłowe, dedykowane dla firm. Istnieje również wiele innych, mniej powszechnych systemów, takich jak np. alarmy samochodowe, motocyklowe czy żeglarskie.

Zasada działania systemów alarmowych

Podstawową zasadą działania każdego systemu alarmowego jest monitorowanie określonego obszaru lub obiektu, a następnie sygnalizowanie nieautoryzowanego dostępu do niego. W zależności od konfiguracji systemu może to obejmować działanie czujek ruchu, kamer, czujników otwarcia drzwi czy okien, a także innych urządzeń rejestrujących niepożądane zdarzenia.

Większość systemów alarmowych w Rydułtowach i innych miastach składa się z kilku podstawowych elementów. Są to centrala alarmowa – mózg całego systemu, kontroler strefy – odpowiedzialny za zarządzanie poszczególnymi elementami systemu w ramach danej strefy i różnego rodzaju czujniki – zarówno te bezprzewodowe, jak i przewodowe. Systemy mogą być również wyposażone w moduły komunikacji zdalnej, pozwalające na zdalne sterowanie systemem.

Technologie stosowane w systemach alarmowych

Na rynku dostępne są różne technologie wykorzystywane w celu zabezpieczenia obiektów. Podstawowy podział to systemy przewodowe oraz bezprzewodowe. Systemy przewodowe opierają się na połączeniach kablowych pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Systemy bezprzewodowe opierają się na komunikacji radiowej pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Dzięki temu montaż takiego systemu jest znacznie prostszy i szybszy.